معرفی رشته اقتصاد – همه چیز درباره اقتصاد

دولتمردان این کشور نیز با توجه به همین نکات در تلاش برای حل مشکلات کشور هستند. برج پیزا و طبیعت بسیار جذاب ایتالیا نیز از جمله جاذبههای گردشگری این کشور است که خود نقش مهمی در اقتصاد ایتالیا ایفا میکند. شهرهایی از این کشور از جمله فلورانس و رم جزو جاذبههای هنری محسوب میشوند که جاذبه توریستی دارند. ایتالیا مانند کشورهای دیگر با توجه به موقعیتهای جغرافیایی و منابع و جاذبههای توریستیای که در خود دارد پتانسیل فراوانی برای رشد اقتصادی را در خود جای داده است. استانهای ونتو، لومباردیا، رومنیا و امیلیا مراکز مهم اقتصادی کشور ایتالیا محسوب میشوند. هواداران این حزب با باور اینکه به دنبال احیای عظمت روم باستان در کشور ایتالیا هستند و تصمیم به ساختن آرمان شهری برای مردم دارند، به این حزب گرایش پیدا کردند. درواقع می توان گفت دانشجویان گرایش اقتصاد نظری با اصول اقتصاد و مقدمه آن آشنا می شوند و برای ورود به دنیای اقتصاد دانستن این اصول ضروری است.

سلبریتیها و افراد معروف در سراسر دنیا از تولیدات لوکس کشورهای ایتالیایی که در زمینه صنعت مد فعالیت دارند استفاده میکنند. البته کشور ایتالیا در زمینه صنعت مد هم فعالیتهای گستردهای دارد. ایتالیا کشوری اروپایی است که با توجه به ویژگیهای خاصی که دارد کشور شناخته شدهای در جهان به شمار میرود. در بسیاری از کشورهای دنیا کشاورزی برای به حرکت درآوردن اقتصاد چرخ دنده های مهمی به شمار می رود. رشته اقتصاد زیرمجموعه علوم انسانی است و جزء رشته های راهبردی و اساسی در کشور به شمار می رود. انجام عملیات بازار باز با موضع انبساطی طی چهار مرتبه حراج بهترتیب به ارزش ۸۱۱.۴ ، ۷۷۰.۰، ۸۱۰.۷ و ۸۲۳.۳ هزار میلیارد ریال مجموعاً به ارزش معاملاتی ۳۲۱۵.۵ هزار میلیارد ریال در قالب توافق بازخرید با سررسیدهای ۷ روزه (مانده توافق بازخرید از محل عملیات بازار باز در پایان بهمنماه معادل ۸۲۳.۳ هزار میلیارد ریال بوده است). استفاده بانکها از اعتبارگیری قاعدهمند در نرخ سقف برای رفع نیازهای نقدینگی طی ۱۶ روز جمعاً به ارزش معاملاتی ۱۳۶.۶ هزار میلیارد ریال (مانده اعتبارگیری قاعدهمند در پایان بهمنماه معادل ۴.۷ هزار میلیارد ریال بوده است). در بهمنماه سال جاری، طی برگزاری چهار مرحله حراج اوراق مالی اسلامی دولتی، مبلغ ۵.۷ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی دولتی توسط بانکها (۱۴.۳ درصد) و ۳۳.۹ هزار میلیارد ریال توسط سایر سرمایهگذاران (۸۵.۷ درصد) خریداری شد.

اقتصاد یکی از وجوه مهم حرکت و پیشرفت کشورهاست و در کشورهای پیشرفته جهان به عنوان رشته های پیشتاز و ضروری کشور شناخته می شود؛ چراکه تربیت متخصصان اقتصادی اولین گام حرکت به سوی تعالی و موفقیت در یک کشور است. بخش عمده ای از فعالیت های اقتصاددانان جمع آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل آنان با کامپیوتر هاست؛ به همین دلیل علاوه بر قدرت ذهنی لازم برای تجزیه و تحلیل، آشنایی با مهارت های هفتگانه ICDL و نرم افزارهای آماری رایانه ای و تسلط بر ریاضیات برای دانشجویان رشته اقتصاد ضروری است. با تحت فشار قرار گرفتن این بنگاهها در بحرانهای اقتصادی سالهای 2011 و 2012 بسیاری از این بنگاهها ورشکسته شدند یا تصمیم گرفتند به دلیل ارزان بودن برق و نیروی کار در صربستان، تولیدات خود را به این کشور منتقل کنند. در میان کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی عدم برابری توزیع درآمد در کشور ایتالیا از 35 سال گذشته تاکنون افزایش یافته است. است و آن ها می توانند در این سازمان ها مشغول به کار شوند. هدف از رشته اقتصاد تربیت متخصصانی است که بتوانند با کسب مهارت های لازم در دوران تحصیل خود، در موسسات و سازمان های مرتبط با حوزه اقتصادی مشغول به کار شوند.

باید اعتراف کرد که اقتصاد ایتالیا پس از جنگ جهانی به شدت سایت atlasmarketing دچار تغییر شد. اما با به قدرت رسیدن موسولینی اقدامات دیکتاتورانه او آغاز شد. او با سانسور کردن مطبوعات و منحل کردن اتحادیههای کارگری و سرکوب مخالفین این اقدامات دیکتاتورانه را انجام داد. با عزل موسلینی توسط شاه ایتالیا دوره قدرت او به سر آمد. ایتالیا علاوه بر مشکلات سیاسی چالشهای اقتصادی زیادی را هم تجربه کرده است. بحرانهای اقتصادی یکی از معضلاتی است که اقتصاد بسیاری از کشورها به آن مبتلا میشوند. در ایران نیز این رشته یکی از رشته های پایه است که از داوطلبان سه گروه آزمایشی علوم انسانی، تجربی، و ریاضی می توانند در آن را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. دولتمردان این کشور نیز با آگاهی از این موضوع همواره در طول سالهای مختلف تلاش کردهاند که با اتخاذ سیاستهای مختلف بر میزان درآمدهای حاصل از توریسم بیافزایند. ایتالیا تلاش دارد تا از این ظرفیت به عنوان برگ برنده خود در وضعیت کنونی اقتصادی استفاده کرده و با چالشهای فراوان پیش رو به مبارزه بپردازد.

به طورکلی باید گفت که بخشهای شمالی و شمال شرقی نسبت به سایر بخشها فعالیت صنعتی بارزتری دارند. با تمام این مشکلات، همچنان بنگاههای کوچک که اصولا زودبازده و پربازده نیز هستند، فعالیتهای فراوانی در ایتالیا دارند. نقش مهم شرکتهای کوچک بر اقتصاد ایتالیا غیرقابل انکار است. همانطور که میدانید ایتالیا یکی از کشورهای مهم اروپایی محسوب میشود ولی از نظر اقتصادی وضعیت چندان جالبی ندارد. فارغ التحصیلان هریک از گرایش های رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی می توانند با شرکت در آزمون کارشناسی ارشد مجموعه علوم اقتصادی و انتخاب رشته مجموعه اقتصاد در یکی از گرایش های اقتصاد ادامه تحصیل دهند. کنفدراسیون عمومی صنعت ایتالیا بر این باور است که حتی با وجود کساد بودن فعلی وضعیت بازار اعتبارات در این کشور، همچنان هفتمین قدرت اقتصادی جهان و دومین قدرت صنعتی اروپا محسوب میشود. کشور ایتالیا صنایع مهمی را در زمینه منسوجات و چرم، مواد پلاستیکی و شیمیایی، سرامیک، ادوات جنگی، صنعت مد و وسایل نقلیه موتوری دارد.

همچنین فارغ التحصیلان رشته اقتصاد به دلیل آشنایی با بازار می توانند بعد از پایان تحصیل وارد حوزه های اقتصادی شوند و به طور مستقل سب و کار خود را راه اندازی کنند. رشته اقتصاد به نسبت بسیاری از رشته های علوم انسانی از بازار کار خوبی برخوردار است (برای افرادی که توانمندی های لازم را در این رشته دارند.) و عموما به دلیل کار در حوزه های اقتصادی، درآمد بالایی را نیز برای متخصصان اقتصادی فراهم می کند. گرایش اقتصاد پول و بانکداری یکی از شاخه های علوم اقتصادی است که به بررسی و مطالعه مسائل و عملکرد بانک های داخلی و خارجی می پردازد. ناگفته نماند که یکی از جاذبههای جذاب برای مسیحیان، واتیکان است. ونیز شهری که بر آب واقع شده یکی از جاذبههای توریستی مهم این کشور به شمار میرود. ظرفیتهای صنعتی و گردشگری این کشور و پشتوانه های مهم مردمی، یکی از دلایلی است که باعث شده این کشور همچنان برای اقتصاد بیمار خود تلاش کند. دولت ایتالیا تلاش میکند تا با همکاری اتحادیه اروپا، بستری را برای شروع مجدد بسیاری از این کمپانیها کوچک فراهم نماید.

گرایش اقتصاد نظری به جنبه های محض تئوریک و نظری رشته اقتصاد می پردازد و پایه ها و اصول و مبانی اصلی رشته اقتصاد را مطالعه می کند، مانند مباحث اقتصاد خرد و کلان. اقتصاد صنعتی به موضوعات و مباحث مربوط به اقتصاد در زمینه صنعت می پردازد و ناظر به تئوری ها و نظریه هایی است که مربوط به بخش صنعتی است و بیشتر با مباحث اقتصاد خرد در بخش صنعتی سروکار دارد. لازم به توضیح است که ۲.۶ واحد درصد از رشد نقدینگی در یازده ماهه منتهی به بهمن ماه ۱۴۰۰ مربوط به اضافه شدن اطلاعات خلاصه دفترکل دارایی ها و بدهی های بانک مهر اقتصاد به اطلاعات خلاصه دفترکل دارایی ها و بدهی های بانک سپه (بواسطه ادغام بانکهای متعلق به نیروهای مسلح در بانک سپه) میباشد و فاقد آثار پولی است. هدف اصلی رشته اقتصاد بهینه سازی است؛ به این معنا که با توجه به منابع و محدودیت های آن بهترین انتخاب ها و کارها را انجام دهیم تا بیشترین منفعت را کسب کنیم.

استفاده از ظرفیتهای مختلف اقتصادی در ایتالیا می تواند این اقتصاد را به صورت کامل متحول کند. به نوعی میتوان گفت که اقتصاد ایتالیا در سراشیبی قرار گرفته و هنوز نتوانسته تعادل خود را بازیابد. به همین دلیل میتوان گفت که تشکیلات سیاسی در ایتالیا در زمان جنگ جهانی اول به طور گستردهای در تاریخ این کشور موثر بودند. در نمودارهای آماری موفقیت سیاستهای دولت ایتالیا در زمینه ایجاد شغل بطور نسبی به چشم میخورد. با وجود این رقابت در کار بسیار زیاد است و کسانی می توانند از موفقیت های شغلی برخوردار باشند که ماهرتر باشند. یکی از شروط موفقیت دانشجویان رشته اقتصاد خلاقیت و ایده پردازی است و کسانی که دارای این خصیصه باشند در محیط کاری خود زودتر پیشرفت می کنند. یکی دیگر از دلایلی که باعث شده کشور ایتالیا از نظر گردشگران محبوبیت پیدا کند تنوع لهجهها و رسوم و همچنین دسرها و غذاهای خوشمزه است. جالب است بدانید داخل کشور ایتالیا دو کشور کوچک دیگر هم قرار دارند. وحشتناک است بدانید که از این تعداد حدود یک میلیون و هشتصد هزار نفر در فقر مطلق هستند. حتما برای شما هم جالب است بدانید که این تشکیلات شامل چه مواردی بودند. از جمله مواردی که باعث جذب توریست به این کشور میشود ورزشهای زمستانی کوهستانهای آلپ، سواحل آفتابی مدیترانه، کانالهای آبی شهر ونیز، شهرهای سوخته و شهرهای باستانی آن است.

بر همین اساس، در بهمنماه سال ۱۴۰۰ جمعاً به مبلغ ۹۴.۶ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی دولتی از طریق کارگزاری بانک مرکزی فروخته شد. بهعلاوه در پذیرهنویسی مورخ ۲۳ بهمنماه، مبلغ ۵۵ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی دولتی توسط سایر سرمایهگذاران خریداری شد. البته روند کاهشی نرخ رشد اقتصاد ایتالیا از ماه ژانویه سال 2017 آغاز شد. همانطور که میدانید کشور ایتالیا در زمینه تولید محصولات باکیفیت شهرت دارد. این قسمت که کامپیونه دیتالیا نام دارد در کشور سوییس قرار گرفته و جزو خاک ایتالیا محسوب میشود. البته کشور ایتالیا هم از این معضلات مستثنی نبوده و در سالهای اخیر به بحرانهای مالی شدیدی مبتلا شد. ـ بر اساس اعلام وزارت امور اقتصادی و دارایی، کارگزاری این بانک از ابتدای سال جاری تا پایان بهمنماه، سی و دو مرحله حراج و سه مورد پذیرهنویسی اوراق مالی اسلامی دولتی برگزار کرد که در مجموع، ۷۵۵.۴ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی دولتی توسط بانکها و سایر سرمایهگذاران خریداری شد. دانشجویان رشته اقتصاد در دوران تحصیل خود با مبانی، اصول، چالش ها، و راهکارها و راه حل های اقتصادی و نظام های اقتصادی آشنا می شوند تا بتوانند با چیدمان درست و منطقی عناصر اقتصادی به بهترین شکل ممکن نیازهای انسان ها را تامین کنند.

البته غیر از موارد ذکر شده نزدیک بودن کشورهای صنعتی قرار گرفته در بخش شمال غربی و مرکزی اروپا به این کشور و فراهم شدن راه سریع ارتباطی برای فعالیتهای اقتصادی با قارههای دیگر از جمله مواردی است که باعث جذب توریسم در این کشور میشود. بخش خدمات به جرات یکی از مهمترین بخشها در کشورهای اروپایی مختلف از جمله ایتالیا است. یکی از مهمترین دغدغههای دولتهای ایتالیا در طول این سالها از بین بردن فقر و بیکاری و همچنین حذف نابرابریهای اجتماعی بود. از آنجایی که اقتصاد ایتالیا وابسته به صادرات محسوب میشود، کاهش 2 دهم درصدی میزان صادرات این کشور از ماه ژوئن تا آوریل 2018 تاثیر منفی بر اقتصاد آن گذاشت. هرچند تولیدات دامی بیشتر به مصرف خود مردم ایتالیا میرسد؛ اما صادرات محصولات دامی ایتالیا به برخی کشورها انجام میشود. در واقع این تاریخ کهن کمک کرده تا ایتالیا در وضعیت نابسامان اقتصادی، درآمدهای خوبی از بخش جذب توریسم داشته باشد.

مطابق با گزارشهای آماری ارائه شده توسط بانک مرکزی ایتالیا صنعت گردشگری در سال 2017 نسبت به سال 2016 روند رو به رشدی را طی کرده است. بسیاری از گردشگران برای سر زدن به واتیکان، مرکز اصلی مسیحیت جهان، به ایتالیا سفر کرده و از این طریق راهی واتیکان میشوند. این دو کشور کوچک سان ماریو و واتیکان هستند. این کشور تاکنون دو جنگ را تجربه کرده است. پس از پایان جنگ با وجود پیروزی ایتالیا، وضعیت اقتصادی این کشور به شدت دچار چالش شد. فردی که در حوزه اقتصادی کار می کند باید شمّ اقتصادی و سوداگرانه داشته باشد؛ به این معنا که هم اهل ریسک و سود و زیان باشد و هم هوش و استعداد لازم را در بررسی اوضاع اقتصادی داشته باشد. رشته اقتصاد به لحاظ موضوع کلی است و حوزه های بسیار متنوعی را در بر می گیرد؛ به همین دلیل از بازار کار خوبی برخوردار است ولی به این معنا نیست که هر کسی اقتصاد بخواند سر کار می رود. به همین دلیل میتوان گفت صنعت گردشگری تاثیر زیادی بر اقتصاد آن خواهد داشت. 60 درصد از جمعیت ایتالیا در بخش خدمات فعالیت میکنند و مطابق با آمار میتوان گفت حدودا سه چهارم از تولید ناخالص داخلی کشور ایتالیا مربوط به بخش خدمات میشود.

توسط حمید صباغی

حمید صباغی هستم یک بازاریاب