Glossary Of International Economics, Mixed Economy

حدود 11 درصد اقتصاد چین به توریسم وابسته است و با وضعیت موجود به نظر می رسد تنها در آسیا خسارت 115 میلیارد دلاری به اقتصاد این سایت atlasmarketing کشورها وارد شود. فقط در آمریکا شاخص بورس حدود 10 درصد کاهش یافته و همین موضوع روی قیمت جهانی طلا نیز اثر گذاشته است. دامنه تبعات جهانی کرونا روی کشورهای آسیایی نیز تاثیر سنگینی داشته است. این شرکت هواپیمایی اعلام کرده است که تقاضای پرواز به چین نزدیک به صفر درصد شده است و تقاضای پرواز به بقیه مسیرهای اقیانوس آرام 75 درصد کاهش یافته است. فقط به عنوان یک نمونه، شرکت هواپیمایی یونایتد آمریکا اعلام کرد که پروازهای بین ایالات متحده و چهار مقصد در چین را متوقف کرده است، مسیری که تقریباً 5 درصد از ظرفیت برنامهریزی شده این شرکت بود. در حال حاضر بین 60 تا 70 کشور جهان و نزدیک به 90 هزار انسان درگیر این ویروس شدهاند و به نظر میرسد یک کمپین جهانی برای مدیریت آثار فردی، اجتماعی و اقتصادی این بیماری جدید شکل گرفته است. سازمان بینالمللی حمل و نقل هوایی یاتا (IATA) به تازگی در خصوص تاثیرات منفی و شدید شیوع گسترده ویروس کرونا بر درآمدزایی ایرلاین های فعال در سراسر جهان هشدار داده است.

صندوق بین المللی پول با هشدار در مورد شیوع سریع این ویروس در دنیا نوشت: اقتصاد دنیا با چالشی بسیار جدی روبرو است و به نظر می رسد مداخلات بانکهای مرکزی و تزریق به اقتصاد برای حمایت از اقتصاد دنیا در شرایط فعلی ضروری است. پیش از این صندوق بین المللی پول هزینه ناشی از انتشار ویروس کرونا روی اقتصاد دنیا را برابر با 1.1 هزار میلیارد دلار اعلام کرده بود ولی با توجه به افزایش شیوع این بیماری به خصوص در کشورهای خاورمیانه، پیش بینی های تازه ای ارایه شده است. رئیس صندوق بینالمللی پول، این پیش بینی را برای بانک های مرکزی و وزرای دارایی 10 اقتصاد بزرگ جهان در ریاض فرستاد، ولی گفت، صندوق بینالمللی پول آینده وحشتناکتری را پیش بینی می کند. علاوه بر این، سوسیالیسم را میتوان بر اساس ساختارهای دارایی آنها بین آنهایی که مبتنی بر مالکیت عمومی، تعاونیهای کارگری یا مصرفکننده و مالکیت مشترک (یعنی غیر مالکیت) است تقسیم کرد. نظام اقتصادی (به انگلیسی: Economic system) سیستم تولید، تخصیص منابع و توزیع کالاها و خدمات در یک جامعه یا یک منطقه جغرافیایی معین است. بر طبق این برآوردهای تازه در نتیجه انتشار ویروس کرونا اقتصاد دنیا بالغ بر 1.9 هزار میلیارد دلار متضرر می شود و این ضرری است که در صورت کنترل ویروس تا پایان فصل اول سال 2020 میلادی به اقتصاد تحمیل می شود.

آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا هم درست قبل از شیوع ویروس کرونا به خاطر کاهش فعالیت کارخانه های این کشور وارد رکود شده بود. شیوع ویروس کرونا ادامه دارد و نشانه هایی وجود دارد که اقتصاد های برتر دنیا هم به زودی وارد رکود می شوند، چون شیوع این ویروس به ضعف قبلی آنها اضافه شده است. این سازمان بینالمللی اعلام کرده که این ویروس 29 میلیارد دلار از درآمدزایی شرکت های هواپیمایی فعال در کشورهای مختلف جهان علی الخصوص ایرلاین های چینی را کاهش خواهد داد. دولت ایتالیا اعتقاد دارد اگر این وضعیت تا یک ماه آینده نیز ادامه داشته باشد 5.7 میلیارد دلار به اقتصاد ایتالیا خسارت وارد میشود. از این روی، اقتصادکشور بركشاورزی استوار است. امروزه شکل غالب سازماندهی اقتصادی در سطح جهان بر اقتصاد مختلط بازارمحور استوار است. این ویروس همچنین 0.1 درصد از رشد اقتصاد جهان را کم می کند. صندوق بین المللی پول اعلام کرد شیوع ویروس کرونا احتمالاً رشد اقتصاد چین را در سال جاری میلادی تا 5.6 درصد کاهش می دهد که 0.4 درصد کمتر از دورنمای ماه ژانویه است. این مدلهای سوسیالیسم، «سوسیالیسم بازار» نامیده میشوند زیرا نقشی برای بازار، پول و قیمتها در بر میگرفتند.

بخش خدماتی حدود ۵۳٪ تولید ناخالص داخلی کشور که تجارت عمده و خرد کشور حدود ۳۰٪ این بخش را تشکیل میدهد. بالغ بر ۵۵درصدكل جمعیت كشور در بخش كشاورزی اشتغال داشته و ۲۹درصد تولیدات ناخالص ملی، ۴/۲۶درصدكل تولیدات داخلی و ۷۰درصد صادرات کشور به محصولات و فرآورده های كشاورزی تعلق دارد. بخشهای مختلف اقتصادی مثل گردشگری، صنعت هواپیمایی، خودروسازی، صادرات و واردات و بسیاری از بخشهای موثر اقتصاد تحت تاثیر کرونا قرار گرفتهاند. تأکید اصلی اقتصادهای برنامهریزیشده سوسیالیستی، هماهنگکردن تولید برای ساخت بازده اقتصادی، برای برآورده کردن مستقیم تقاضای اقتصادی است، که در مقابل مکانیسم غیرمستقیم سیستمِ سود قرار دارد که در آن ارضای نیازها تابع تعقیب سود است؛ و نیروهای مولد اقتصاد را به شیوه ای کارآمدتر پیش ببرند به صورتی که از ناکارآمدیهای سیستمی (فرایندهای چرخهای) و بحران اضافه تولید مصون باشند تا تولید تابع نیازهای جامعه باشد نه نظم دادن به انباشت سرمایه. اقتصاد بازار اجتماعی، همچنین به عنوان Soziale Marktwirtschaft (سرمایهدار مختلط) نیز شناخته میشود. جورجیسم (Georgism) – جورجسیم که در دوران مدرن جئوئیسم نیز نامیده میشود و از نظر تاریخی به عنوان جنبش مالیات واحد شناخته میشود، یک ایدئولوژی اقتصادی است که معتقد است، اگرچه مردم باید مالک ارزشی باشند که خودشان تولید میکنند، رانت اقتصادی حاصل از زمین – از جمله از همه منابع طبیعی، منابع مشترک، و مکانهای شهری – باید بهطور مساوی متعلق به همه اعضای جامعه باشد.

چه نوع و چه مقدار کالایی باید تولید شود. از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشت که تا کنون سهام آرامکوی عربستان تا 2 درصد کاهش یافته و بورسهای عربی نیز خسارتهای سنگینی متحمل شدهاند. گزارشهای منتشر شده از سوی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول نیز موید افت سنگین شاخصهای اقتصادی است. مفهوم اولیه سوسیالیسم شامل جایگزینی پول به عنوان واحد محاسبه و قیمتهای پولی به عنوان یک کل با محاسبه در نوع (یا ارزشگذاری بر اساس واحدهای طبیعی)، با جایگزینی تصمیمات تجاری و مالی با معیارهای مهندسی و فنی برای مدیریت اقتصاد بود. در حال حاضر بسیاری کارخانجات در کشور چین به حالت تعطیل یا نیمه تعطیل درآمدهاند. در ابتدا تنها برخی کارخانجات در استانهای بحران زده چین تعطیل شدند اما رفته رفته دامنه تعطیلی ها به کشورهای همجوار نیز کشیده شد. کمونیسم مرحلهای فرضی از توسعه سوسیالیستی است که توسط کارل مارکس به عنوان «سوسیالیسم مرحله دوم» در کتاب نقد برنامه گوتا بیان شدهاست، که به موجب آن خروجی اقتصادی بر اساس نیاز و نه صرفاً بر اساس سهم نیروی کار توزیع میشود. کمپانی هواوی نیز به عنوان بزرگترین تولید کننده گوشی هوشمند در چین و یکی از بزرگترینها در جهان، بهصورت مستقیم تحت تاثیر مشکلات ناشی از گسترش ویروس کرونا قرار گرفته است.

100 شعبه این شرکت حدود یک ماه است به خاطر شیوع ویروس کرونا بسته شده و ذخایر مالی آن رو به اتمام است. از سوی دیگر راشاتودی در یک گزارش تحلیلی در خصوص اثرات اقتصادی کرونا اعلام کرد، بسته شدن کارخانه ها در مرکز شیوع ویروس کرونا برای بزرگترین خودروسازان جهان از جمله هوندا، نیسان، جنرال موتورز و رنو حدود 5.69 میلیون دلار در روز خسارت داشته است. همین امروز (دوشنبه) تعدادی از تجار و بازرگانان ایتالیا بعد از همه گیری ویروس جدید در رم تجمعی اعتراض آمیز راه انداختهاند. همانطور که اشاره شد امروز اقتصاد بسیاری از کشورها به صورت مستقیم و غیر مستقیم تحت تاثیر قرار گرفته است. این نرخ رشد پاکستان را پس از چین دارنده دومین نرخ رشد اقتصادی در میان پرچمعیتترین کشورهای جهان قرار داد. این درحالی است که فعالان اقتصادی ایتالیایی این رقم را به شدت ناکافی ارزیابی کردهاند. در واقع، اقتصادهای مختلط به شدت به یک انتهای طیف جذب میشوند. اخیراً تغییرات گسترده اقتصادی به اقتصادی قدرتمندتر منجر شدهاند و به نرخ رشد بهویژه در زمینههای ساخت و تولید و بخشهای خدمات مالی (اقتصادی) سرعت بخشیدهاند. اما سقوط شاخص بورس به خصوص در آمریکا و زیان بسیاری از شرکتها باعث سقوط ارزش سهام صندوقهای سرمایهگذاری شد و همین موضوع باعث تزریق گسترده طلا با هدف کسب نقدینگی گردید.

این بزرگترین رکود نسبت به سه ماهه قبل از آن از سال 2014 تا حالا بود. شوک همه گیری این ویروس در وهله اول غول اقتصاد جهانی یعنی چین را به زانو درآورد. شاخص حساسیت اقتصادی در آلمان در ماه فوریه به شدت پایین آمده است که نشان دهنده ترس از ضربه خوردن اقتصاد جهان از ویروس کرونا است. هم اکنون با کاهش تقاضا به خصوص در اقتصاد چین، قیمت نفت به شدت کاهش یافته و هر بشکه نفت به زیر 50 دلار سقوط کرده است. سه ثروتمند بزرگ دنیا، جف بزوز مدیر عامل شرکت آمازون، بیل گیتس موسس شرکت مایکروسافت و برنارد آرنالت رئیس شرکت LVMH تولید کننده کالاهای لوکس بیشترین خسارت را دیده اند و ثروت آنها روی هم رفته 30 میلیارد دلار کاهش یافته است. جهت خواندن مقاله قبلی در رابطه با تجارت با کشور پاکستان بر روی این لینک کلیک کنید. سطح تاثیر کرونا روی اقتصاد جهانی به حدی بود که با افزایش بی ثباتی ابتدا قیمت جهانی انس رشد کرده و به بیش از 1600 دلار رسید. یکی از خبرهایی که در بین سیل اخبار منفی کرونا جلب توجه می کرد، موضوع افزایش 25 برابری قیمت ماسک در آمریکا با شیوع ویروس کرونا بود.

ویروس کرونا، جدای از گرفتن جان انسانها، در کشورهای مختلف اقتصاد جهانی از آسیای جنوب شرقی، خاورمیانه تا قلب اروپا و این اواخر آمریکا و استرالیا و آفریقا را درگیر خود کرده است. مدیرعامل این شرکت میگوید:« اگر نتوانیم بدهیهای خود را پس بدهیم ، شرایطمان بسیار سخت می شود». همانطور که اشاره شد برخی واحدها در ایتالیا تعطیل شدهاند و همین دیروز بود که اعلام شده موزه لوور نیز فعلا فعالیتهای خود را متوقف کرده است. تا این لحظه در کره جنوبی کارخانه های بزرگ سامسونگ و ال جی تعطیل شده اند. به نظر میرسد با دامنه دار شدن شیوع این ویروس سطح افزایش قیمت ها بیش از این به اقتصاد جهانی آسیب وارد کند. رویترز هفته گذشته اعلام کرده است، ترس از ویروس کرونا 5 تریلیون دلار از ارزش بازار سهام دنیا کم کرد که از زمان بحران مالی 2008 بیسابقه است. ژاپن، سومین اقتصاد بزرگ دنیا در سه ماهه پایانی 2019 پس از از بین رفتن تأثیر افزایش مالیات فروش و یک توفان قدرتمند 1.6 درصد کوچک تر شد. شرکت بزرگ پتروشیمی سابیک هم 5.630 میلیارد ریال عربی (1.5 میلیارد دلار) خسارت دیده است که نتیجه 73.84 درصد کاهش در فروش این شرکت است. بیش از ۶۸ درصد مردم پاكستان در روستاها به سر برده و اغلب به كشاورزی اشتغال دارند.

اساساً، این بدان معنی بود که سوسیالیسم تحت پویاییهای اقتصادی متفاوتی نسبت به سرمایهداری و سیستم قیمت عمل میکند. بر این اساس در اثر بی ثباتی ایجاد شده در اقتصاد جهانی شاخص بورس در بسیاری از کشورها سقوط کرده است. بر این اساس، تنها در یک هفته گذشته 200 میلیون دلار به صنعت توریسم این کشور خسارت وارد شده است. مطالعه سیستمهای اقتصادی شامل چگونگی پیوند این آژانسها و نهادهای مختلف با یکدیگر، نحوه جریان اطلاعات بین آنها و روابط اجتماعی درون سیستم (از جمله حقوق مالکیت و ساختار مدیریت) است. یک نظام اقتصادی را میتوان جزئی از نظام اجتماعی و از نظر سلسله مراتبی برابر با نظام حقوقی، نظام سیاسی، فرهنگی و غیره دانست. نظامهای اقتصادی سوسیالیستی (که همگی دارای مالکیت اجتماعی بر ابزار تولید هستند) را میتوان بر اساس مکانیسم هماهنگکنندهشان (برنامهریزی و بازار) به نظامهای سوسیالیستی برنامهریزیشده و سوسیالیستی بازار تقسیم کرد. نظام اقتصادی نوعی نظام اجتماعی است. ثروت 500 ثروتمند برتر دنیا مشترکاً 444 میلیارد دلار با انتشار ویروس کرونا و مختل شدن بازار جهانی سهام از ترس این ویروس کاهش یافته است. یکی از خبرهای مهم بعد از همه گیری ویروس کرونا در کشورهای مختلف بحث تعطیلی کارخانجات بزرگ بود. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اواخر سال 2019 میلادی ویروس کرونا با بیماری کووید19 در شهر ووهان چین یک بحران بزرگ و غیر قابل انکار با آثاری در سطح جهانی ایجاد کرد.

تولید ناخالص داخلی در سه ماهه پایانی 2019 در اندونزی به پایینترین حد طی سه سال گذشته رسیده و مالزی کمترین تولید ناخالص داخلی را طی یک دهه گذشته داشت. شرکتهای عربستانی طی 2019 متحمل میلیاردها دلار خسارت شده اند. برخی از منتقدان اصطلاح استعمار نو را برای عدم تعادل قدرت بین شرکتهای چند ملیتی که در بازار آزاد فعالیت میکنند در مقابل افراد به ظاهر فقیر در کشورهای در حال توسعه به کار میبرند. سرمایهداری شرکتی به یک بازار سرمایهداری گفته میشود که با تسلط شرکتهای سلسله مراتبی و دیوانسالاری مشخص میشود. این امر امپریالیسم و استعمار را تشویق کرد تا اینکه تغییرات اقتصادی و سیاسی منجر به استعمار زدایی جهانی شد. با وجود اینکه در سال ۱۹۴۷ این کشور بسیار فقیر بود نرخ رشد اقتصادی پاکستان در طول ۴ دهه بعد از آن بهتر از میانگین جهانی بودهاست. این شرکت 10000 کارگر دارد و برند های متوسط تا بالا مثل BMW می فروشد. هنگ کنگ هم وارد رکود شده و سنگاپور هم به زودی همین سرنوشت را پیدا می کند. بانک ها هم تمایلی به تمدید مهلت بازپرداخت میلیون ها یوان بدهی این شرکت ندارند.

از این منظر افزایش تورم جهانی دور از انتظار نیست. نرخهای رشد تولید ناخالص ملی پاکستان در ۵ سال اخیر شاهد یک افزایش ثابت بودهاند. سرمایهداری مدرن تجارت آزاد را برای بهرهگیری از افزایش کارایی به دلیل مزیت نسبی ملی و صرفهجویی در مقیاس در بازار بزرگتر و جهانیتر ترجیح دادهاست. در سال ۲۰۰۱ نرخ رشد تولید ناخالص داخلی کشور ۸/۱٪ بود ولی در سال مالی که ۳۰ ژوئن ۲۰۰۵ پایان یافت، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی اسمی به حدود ۴/۸٪ رسید. رشد بخشهای غیرکشاورزی ساختار اقتصاد را تغییر دادهاست و اکنون اقتصاد تنها ۲۰٪ تولید ناخالص داخلی را تشکیل میدهد. تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۰۵ حدود ۶/۴۰۴ میلیارد دلار برآورد شد و تولید سرانه ناخالص ملی آن ۲۴۰۰ دلار آمریکا بود. برآوردهای اولیه نشان میدهد، تنها در 2 ماهه ابتدایی سال جاری میلادی حدود 185 میلیارد دلار به اقتصاد چین خسارت وارد شده است. به این ترتیب این کشور تصمیم گرفته است 3.6 میلیارد دلار برای مقابله با آثار اقتصادی کرونا اختصاص داده است.

گردشگری که یک دهم کل اقتصاد چین را تشکیل میدهد، با افت سنگین مواجه شده و با تداوم این روند به نظر میرسد میلیاردها دلار به اقتصاد چین خسارت وارد شود. برخی تحلیل گران معتقدند در صورت تداوم این شرایط احتمال کاهش بیشتر قیمت نفت حتی تا 30 دلار نیز وجود دارد. گفتنی است، در ایتالیا 41 نفر بر اثر کرونا درگذشته اند و حدود 1700 نفر نیز به این بیماری دچار شدهاند. مدلهای بعدی سوسیالیسم که توسط اقتصاددانان نئوکلاسیک (بهویژه اسکار لانگه و آبا لرنر) ایجاد شد، مبتنی بر استفاده از قیمتهای فرضی ناشی از رویکرد آزمون و خطا برای دستیابی به قیمتهای تسویه بازار از سوی یک آژانس برنامهریزی بود. متعاقباً، طبقهبندی سیستمهای اقتصادی گسترش یافت و موضوعات و مدلهای دیگری را نیز دربر گرفت که با دوگانگی سنتی مطابقت نداشتند. تحلیل سیستمهای اقتصادی بهطور سنتی بر دوگانگیها و مقایسههای بین اقتصادهای بازار و اقتصادهای برنامهریزی شده و تمایزات بین سرمایهداری و سوسیالیسم متمرکز بود. اغلب یک همبستگی قوی بین ایدئولوژیهای خاص، سیستمهای سیاسی و سیستمهای اقتصادی خاص وجود دارد (برای مثال، معانی اصطلاح «کمونیسم» را در نظر بگیرید).

بسیاری از سیستمهای اقتصادی در زمینههای مختلف با یکدیگر همپوشانی دارند (برای مثال، اصطلاح «اقتصاد مختلط» میتواند شامل عناصری از سیستمهای مختلف باشد). این سیستم شامل ترکیبی از سازمانها، آژانسها، نهادها، فرآیندهای تصمیمگیری و الگوهای مصرف مختلف است که ساختار اقتصادی یک جامعه معین را تشکیل میدهند. بر این اساس تنها عربستان که در سال 2014 به تنهایی درگیر بیماری مرس شده بوده متحمل خسارتهای شدید شده است. از لحاظ نظری، ممکن است به یک سیستم اقتصادی اشاره داشته باشد که یکی از سه ویژگی را ترکیب میکند: مالکیت عمومی و خصوصی صنعت، تخصیص مبتنی بر بازار با برنامهریزی اقتصادی، یا بازارهای آزاد با مداخله گرایی دولتی. در عمل، «اقتصاد مختلط» بهطور کلی به اقتصادهای بازار محور با مداخلهگرایی دولتی یا بخش عمومی قابل ملاحظه در کنار یک بخش خصوصی غالب اشاره دارد. پیش بینی ها نشان میدهد، با تدوام همه گیری بیماری کووید 19 در سال 2020 خسارتهای سنگینی به خصوص در حوزه توریسم به اقتصاد کشورهای آسیایی وارد خواهد شد. با این حال فشارهای تورمی و میزان ذخیره کمتر از مقدار لازم و همچنین عوامل اقتصادی دخیل دیگر امر نگه داشتن نرخ رشد به این میزان را مشکل میسازد. اما سیاستهای ناآگاهانه به پایین آمدن این نرخ در دهه ۱۹۹۰ منجر شد.

با این حال سرانه بازار بورس همچنان مخابرات، نرمافزار، خودرو، نساجی، سیمان، کود، فولاد و ساخت کشتی هستند. سرمایهداری عموماً اجازه مالکیت خصوصی ابزار تولید (سرمایه) را داده و اقتصاد بازار قیمتها را تعیین میکند. اخیراً بازار بورس کراچی همراه با دیگر بازارهای در حال ایجاد دنیا اوج گرفتهاست. یکی از بزرگترین معامله کنندگان خودروی چین در حال ورشکستگی است. شیوه تولید یک مفهوم مرتبط با نظام اقتصادی است. چه زمانی تولید شود. همین روال به مرور به اروپا نیز سرایت خواهد کرد. پیشرفتهای بزرگی نیز در موقعیت ارز خارجی و رشد سریع در منابع ارز ثابت در سالهای اخیر شاهد بودهایم. مقادیر هنگفتی از سرمایهگذاریهای خارجی در صنایع متعددی به کار گرفته شدهاند. صنایع مهم پاکستان عبارتند از: صنایع پنبه پاك كنی، شتلی كوبی، ریسندگی و بافندگی، پارچه بافی و برخی صنایع غذایی متكی به بخش كشاورزی. سوداگرایی مدل غالب در اروپای غربی از قرن ۱۶ تا ۱۸ بود. تعریف دقیقی از «اقتصاد مختلط» وجود ندارد. همچنین دستهبندیهای سلسله مراتبی متقابل متفاوتی وجود دارد.

↑ Bockman, Johanna (2011). Markets in the name of Socialism: The Left-Wing origins of Neoliberalism. ↑ Heavey, Jerome F. (July 2003). “Comments on Warren Samuels’ “Why the Georgist movement has not succeeded””. July 23, 2003). Comparative Economics in a Transforming World Economy. ↑ • Paul A. Samuelson and William D. Nordhaus (2004). Economics, McGraw-Hill, Glossary of Terms, “Mixed economy”; ch. ↑ Gregory and Stuart, Paul and Robert (February 28, 2013). The Global Economy and its Economic Systems. ↑ Rosser, Mariana V. and J Barkley Jr. While some socialists recognized the need for money and prices at least during the transition from capitalism to socialism, socialists more commonly believed that the socialist economy would soon administratively mobilize the economy in physical units without the use of prices or money. ↑ McNab, Jane. “How the reputation of Georgists turned minds against the idea of a land rent tax” (PDF). Business School, The University of Western Australia. Stanford University Press. p. ↑ Samuelson, P. Anthony. ↑ “An Introduction to Georgist Philosophy & Activity”. Council of Georgist Organizations. American Journal of Economics and Sociology. 1, (section) Market, Command, and Mixed Economies. Samuelson, W. (1980). Economics.

توسط حمید صباغی

حمید صباغی هستم یک بازاریاب